تاثیر مصرف نیترات بر بدن ورزشکاران

b_150_100_16777215_00_images_stories_dargiri_alvand.jpgمحققان به بررسی تاثیر مصرف نیترات بر بدن ورزشکاران پرداخته‌اند تا بتوانند برنامه غذایی مناسب‌تری برای آن‌ها تهیه کنند.

 

به گزارش "همدان فوتبال"، ورزشکاران زیادی از مکمل نیترات استفاده می‌کنند. گفته می‌شود که این مکمل‌ها باعث افزایش استقامت و کارایی ورزشکاران می‌شوند و برای سلامت آن‌ها مفید هستند زیرا راندمان مصرف اکسیژن در عضلات را افزایش می‌دهند.

 

مطالعات جدید به بررسی تاثیر بعضی از این مکمل‌ها پرداخته است. نتایج این مطالعات در مجله FASEB منتشر شده است.

 

در این مطالعات مشخص شده که چگونه مکمل نیترات به افزایش کارایی، کاهش غلظت خون، افزایش جریان خون کمک می‌کند.

 

یکی از محققان دانشگاه کمبریج که در این تحقیقات شرکت داشته است می‌گوید: مطالعات ما این قضیه را روشن می‌کند که چگونه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن کنترل می‌شود و کلیه‌ها و کبد چه نقشی در این مسئله دارند. این یافته‌ها به مسئله تغذیه در بیمارانی که گلبول‌های قرمز خون آن‌ها افزایش می‌یابد کمک می‌کند. همچنین برای تنظیم برنامه تغذیه کسانی که نیازمند اکسیژن رسانی زیاد هستند (مانند ورزشکاران) نیز مفید است.

 

محققان تاثیر مصرف مکمل نیترات را بر هموگلوبین خون چهار گروه موش بررسی کردند. بعضی از این موش‌ها در شرایطی که اکسیژن کمی دریافت می‌کردند زندگی می‌کردند و بعضی از آن ها مصرف سدیم نیترات داشتند.

 

محققان دریافتند که مصرف نیترات در موش‌هایی که به دلیل کمبود اکسیژن هموگلوبین بیشتری دارند باعث کاهش هموگلوبین می‌شود اما اگر در نیترات افزایش یابد دوباره میزان هموگلوبین بالا می‌رود. در بررسی‌ها مشخص شد که کاهش هموگلوبین به دلیل افزایش اکسیژن‌رسانی به کبد بعد از مصرف نیترات و کاهش هورمون اریتروپوئیتن است. با این حال بعد از اینکه هموگلوبین کاهش می‌یابد اکسیژن کمتری به کلیه‌ها می‌رسد و با مصرف بیشتر نیترات اریتروپوئتین بیشتری تولید می‌شود. بنابراین نتیجه برعکس می‌شود هموگلوبین دوباره بیشتر می‌شود.

 

مدیر این تحقیقات می‌گوید: بررسی نتیجه مصرف نیترات بر بدن می‌تواند به آنالیز تاثیر آن در بدن ورزشکاران و تنظیم برنامه غذایی آنها کمک کند.


 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن