پاری‌سن‌ژرمن 0 - بایرن 1؛ کینگ اروپا با کینگزلی

b_150_100_16777215_00_images_zzzzzzzzzzzzzzz.jpgشاگردان هانسی فلیک با تک گل کومان موفق شدند مقابل پاری سن ژرمن به پیروزی برسند و جشن ششمین قهرمانی خود در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا را در لیسبون پرتغال به پا کنند.
به گزارش "همدان فوتبال" شاگردان هانسی فلیک در شبی که ستارگان گران‌قیمت پاری سن ژرمن نتوانستند روی فرم همیشگی خود باشند، به سومین جام خود در فصل 2019-2020 رسیدند و جشن سه‌گانه خود را در لیسبون پرتغال به پا کردند؛ در نیمه نخست امباپه و نیمار فرصت گلزنی برای پاریسی‌ها را داشتند که امباپه فرصت فوق‌العاده خود را با یک ضربه بد هدر داد و ضربه زیبای نیمار هم اسیر واکنش دیدنی نویر شد و راهی به دروازه پیدا نکرد. البته که لواندوفسکی هم در نیمه نخست یکبار توپ را به تیرک دروازه ناواس کوبید.
در نیمه دوم نمایش بایرنی‌ها بهتر بود و در دقیقه 59 کینگزلی کومان با ضربه سری زیبا روی ارسال جوشا کیمیچ توانست گل برتری تیمش را به ثمر برساند؛ جالب آن‌که کومان خود پرورش یافته آکادمی پاری سن ژرمن است و برای تیم ملی فرانسه نیز به میدان می‌رود! در ادامه تلاش پاریسی‌ها برای رسیدن به گل تساوی ناکام بود تا فلیک و شاگردانش بتوانند برای ششمین بار بایرن مونیخ را در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی برسانند و دومین سه‌گانه قهرمانی را رقم بزنند. پیش از این بایرن با پپ گواردیولا موفق شده بود به سه جام قهرمانی در یک فصل دست یابد که این مهم با قهرمانی امشب باواریایی‌ها با هانسی فلیک برای بار دوم تکرار شد.
آخرین قهرمانی بایرن مونیخ در لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2012-2013 با یوپ هاینکس رقم خورد و آن‌ها امشب در ورزشگاه دالوز لیسبون توانستند پس از 7 سال بار دیگر در فوتبال اروپا برای خود تاج‌گذاری کنند.
تبلیغات
بسته 50تایی ماسک پزشکی را با تخفیف باورنکردنی بخرید!
بسته 50تایی ماسک پزشکی را با تخفیف باورنکردنی بخرید!
شرح جریان بازی:
بایرن مونیخ با تک گل کینگزلی کومان، بازیکن پرورش یافته در آکادمی پاری سن ژرمن این تیم را مغلوب کرد. در دقایق ابتدایی جریان بازی آرام دنبال شد و دو تیم قادر به خلق موقعیتی خاصی نبودند. در دقیقه 18 نیمار روی پاس کیلیان امباپه در موقعیتی تک به تک قرار گرفته و تا آستانه زدن گل اول پاریس پیش رفت، اما ضربه زمینی او با مهار نویر همراه شد و در ریباند نیز دروازه بان بایرن اجازه نداد پاس نیمار به دی ماریا برسد.
در دقیقه 21 اولین موقعیت گلزنی بایرن ایجاد شد و رابرت لواندوفسکی با چرخشی تماشایی می توانست دروازه پاری سن ژرمن را باز کند، اما ضربه او با بدشانی به دیرک دروازه برخورد کرد.
دو دقیقه بعد و با حرکت تماشایی نیمار بود که دی ماریا در محوطه جریمه بایرن صاحب موقعیت گلزنی شد، اما ضربه محکم او از بالای دروازه مانوئل نویر به بیرون رفت.
در دقیقه 32 و روی ارسال سرژ گناربری از سمت راست بایرن مونیخ می توانست به گل اول دست یابد، اما کیلور ناواس موفق به مهار ضربه سر لواندوفسکی در دهانه دروازه شد.
در لحظات پایانی نیمه اول آندره هررا با حرکتی تماشایی امباپه را در دهانه دروازه صاحب موقعیت فوق العاده ای کرد، اما ضربه ستاره فرانسوی آرام بود و در اختیار نویر قرار گرفت تا نیمه نخست پرهیجان در نهایت با تساوی 0-0 به اتمام برسد.
در دقایق ابتدایی نیمه دوم اتفاق خاصی رخ نداد و بیشتر بازیکنان دو تیم به علت خطاهای متوالی با یکدیگر در میانه میدان درگیر شده بودند و جریان مسابقه متوقف می شد.
اما در دقیقه 58 بایرن مونیخ به گل رسید. جاشوا کیمیچ از سمت راست ارسال دقیقی روی دروازه داشت و کینگزلی کومان با یک ضربه سر چکشی و محکم به گوشه دروازه زننده گل اول بازی لقب گرفت.
دقایقی بعد یک بار دیگر این سناریو در حال تکرار بود و کومان باز هم در موقعیتی مشابه تا آستانه گلزنی پیش رفت، اما این بار تیاگو سیلوا توپ را از نزدیکی خط دروازه بیرون کشید.
در دقیقه 70 مارکینیوش در دهانه دروازه صاحب موقعیت شد و تا آستانه گلزنی هم پیش رفت، اما ضربه زمینی او با عکس العمل فوق العاده مانوئل نویر همراه شد. در دقیقه 73 نیمار با ضربه ای فنی قصد باز کردن دروازه بایرن مونیخ را داشت، اما ضربه این ستاره برزیلی با اختلاف کمی به بیرون رفت.
در ادامه و با متوقف شدن لواندوفسکی، بایرن مونیخ صاحب یک ضربه ایستگاهی شد که شوت فیلیپ کوتینیو با اختلاف کمی به بیرون رفت. در اوقات اضافی نیمار روی پاس چوپوموتینگ در مقابل دروازه صاحب فرصت شد که نتوانست استفاده کند و در نهایت بایرن با همان یک گل پیروز شده و به مقام قهرمانی رسید.
فینال لیگ قهرمانان اروپا؛ یکشنبه: 99/06/02 ؛ ساعت 23:15 به وقت تهران
استادیوم: دالوز لیسبون / بدون تماشاگر
داور: دانیله اورساتو / کمک‌ها: لورنزو مانگلانلی و الساندرو جیالاتینی؛ داور چهارم: اوویدیو هاتِگان/ داور VAR: ماسیمیلیانو ایراتی
اخطار:
آلفونسو دیویس (28) از بایرن مونیخ
سرژ گنبری (51) از بایرن مونیخ
لئوناردو پاردس (51) از پاری سن ژرمن
نیکلاس زوله (56) از بایرن مونیخ
نیمار (81) از پاری سن ژرمن
تیاگو سیلوا (84) از پاری سن ژرمن
لوین کورزاوا (86) از پاری سن ژرمن
توماس مولر (94) از بایرن مونیخ
بایرن مونیخ
مانوئل نویر
تیاگو آلکانترا - (86 - کورنتین تولیسو)
رابرت لواندوفسکی
ژروم بواتنگ (25 - نیکلاس زوله)
لئون گورتزکا
آلفونسو دیویس
سرژ گنابری (68 - فیلیپ کوتینیو)
توماس مولر
دیوید آلابا
کینگزلی کومان (68 - ایوان پریشیچ)
جوشا کیمیچ
سرمربی: هانسی فلیک
پاری سن ژرمن
کیلور ناواس
تیلو کرر
تیاگو سیلوا
مارکینیوش
پرسنل کیمپمبه
خوان برنات (80 - لوین کورزاوا)
آندر هررا (72 - جولیان دراکسلر)
لئوناردو پاردس (65 - مارکو وراتی)
کیلیان امباپه
نیمار
آنخل دی‌ماریا (80 - ماکسیم چوپوموتینگ)
سرمربی: توماس توخل
شرح گل:
پاری سن ژرمن 0 - بایرن مونیخ 1 (دقیقه 59: کینگزلی کومان): سانتر زیبای جوشا کیمیچ به کومان رسید و او هم با یک ضربه زیبا توپ را به گوشه دروازه پاری سن ژرمن و دور از دستان ناواس فرستاد و گل اول بازی را به ثمر رساند.
دقایق حساس
دقیقه 3: کرر با خطا کومان را متوقف کرد که این ضربه کاشته به سود بایرنی‌ها حاصلی نداشت و سانتر بد کیمیچ توسط خط دفاعی پاری سن ژرمن دور کرد.
دقیقه 6: یک فرصت عالی شوت‌زنی برای شاگردان فیلک به دست آمد که ضربه عجیب تیاگو با اختلاف زیاد به بیرون رفت.
دقیقه 14: موقعیت برای پاری سن ژرمن که شوت امباپه را به خوبی گورتزکا دفع کرد.
دقیقه 15: دوباره امباپه صاحب موقعیت شوت‌زنی زد که این‌بار شوت ستاره فرانسوی پاریسی‌ها را جوشا کیمیچ با تکل خود دور کرد.
دقیقه 17: فرصت فوق‌العاده گلزنی برای نیمار که در موقعیت تک به تک با واکنشی تماشایی نویر توپ را برگشت داد و در ریباند پاس به بیرون نیمار را هم نویر دفع کرد تا حمله پاری سن ژرمن خنثی شود.
دقیقه 22: یک پاس از بازیکنان بایرن درون محوطه جریمه پاری سن ژرمن به رابرت لواندوفسکی رسید که او با یک چرخ زیبا توپ را به سوی دروازه ناواس نواخت اما تیرک دروازه مانع از این ستاره شد.
دقیقه 24: پاس دیدنی آندر هررا به آنخل دی‌ماریا رسید اما ستاره پاریسی‌ها قدر این فرصت را ندانست و موقعیتی عالی را در مقابل دروازه بایرن از دست داد.
دقیقه 29: آندر هررا از پشت محوطه جریمه بایرن مونیخ اقدام به شوت‌زنی کرد که ضربه خطرناک او با اختلاف کم از بالای دروازه ناواس به بیرون رفت.
دقیقه 31: روی سانتر عالی توماس مولر و ضربه سر رابرت لواندوفسکی، کیلور ناواس با واکنشی زیبا مانع از گلزنی بایرنی‌ها شد.
دقیقه 44: اشتباه بد مدافعان بایرن باعث شد تا توپ به امباپه برسد و او بعد از پاسکاری با هررا، از حوالی نقطه پنالتی به سوی دروازه نویر شوت کرد که ضربه آرام امباپه در اختیار نویر قرار گرفت.
دقیقه 54: شوت گورتزکا به سوی دروازه پاری سن ژرمن نواخته شد که در میان راه برخورد به مدافعان باعث شد تا از شدت توپ کاسته شود و در نهایت در اختیار کیلور ناواس قرار گرفت.
دقیقه 63: دو فرصت گلزنی عالی برای بایرنی‌ها که نخست تیاگو سیلوا با ضربه سر خود مانع گلزنی رابرت لواندوفسکی شد و در ادامه ضربه کینگزلی کومان را از روی خط برگشت داد تا همچنان اختلاف گل دو تیم عدد یک باشد.
دقیقه 71: روی پاس تماشایی آنخل دی‌ماریا، مارکینیوش صاحب موقعیت گلزنی شد که ضربه بدی را به توپ وارد کرد و نویر آن را به کرنر فرستاد.
دقیقه 84: با خطای تیاگو سیلوا روی لواندوفسکی ضربه ایستگاهی نصیب بایرنی‌ها شد که ضربه فیلیپ کوتینیو به شکلی خطرناک راهی اوت شد.
دقیقه 90: در موقعیتی آفساید امباپه صاحب موقعیت گلزنی شد که ضربه او با مهار دیدنی نویر همراه شد؛ البته که داور پس از این صحنه در سوت خود به نشانه آفساید دمید.
دقیقه 92: یک فرصت عالی گلزنی برای پاریسی‌ها در اوقات تلف شده بازی به دست آمد که چوپوموتینگ یک گام برای رسیدن به توپ ارسالی توسط نیمار کم آورد و این موقعیت هم از دست رفت.
در حاشیه
* نیمار فوق ستاره برزیلی پاریس سن ژرمن پیش از شروع بازی با همراه داشتن یک بلندگوی بزرگ وارد ورزشگاه شد که مورد توجه عکاسان قرار گرفت.
* تیری آنری ستاره سال‌های نه چندان دور آرسنال از پاری سن ژرمن پیش از فینال و درخواست این اسطوره از نیمار و امباپه: "بچه‌ها حالا وقتشه، جام را به فوتبال فرانسه برگردونید.
* در دقیقه 25 بازی ژروم بواتنگ مدافع بایرنی‌ها دچار مصدومیت شد و نیکلاس زوله به جای وی به میدان آمد تا تعویض اول بازی خیلی زود برای شاگردان فلیک صورت گیرد.
* در واپسین لحظات نیمه نخست، کینزلی کومان درون محوطه جریمه پاریس سن ژرمن سرنگون شد اما داور اعتقادی به پنالتی نداشت.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن