Strict Standards: Declaration of JCacheControllerPage::store() should be compatible with JCacheController::store($data, $id, $group = NULL) in /home/hamedanf/public_html/libraries/joomla/cache/controller/page.php on line 0
جام هفدهم؛ پرگل و شوک آفرین

جام هفدهم؛ پرگل و شوک آفرین

جام هفدهم؛ پرگل و شوک آفرین

هفدهمین دوره جام ملت های آسیا اگرچه آغازی پرگل داشته است اما مهمتر از آن خط و نشان حریفان بی ادعا برای مدعیان پرادعا نبرد را سخت، خطرساز و شوک آفرین کرده است.

جام هفدهم؛ پرگل و شوک آفرین- میثم ناصرنژاد*

دور نخست این مسابقات در حالی روز گذشته به پایان رسید که اگر چه خلق شگفتی وجود نداشت اما پیامی هشدار دهنده برای مدعیان بود تا هیچ تیمی را دست کم نگیرند.
مروری بر نتایج دور نخست مسابقات نشان از رقابت بین حریفان را داشت و اگر از بازی ایران با یمن و عربستان با کره شمالی چشم پوشی کنیم، سایر بازی ها با نتایج نزدیک به پایان رسید.
در گروه یک این رقابت ها بدون تردید اماراتی ها بسیار خوش شانس بودند که بازی برابر بحرین برای آنها یک امتیاز داشت چرا که کارشناسان فوتبالی مسابقات اعتقاد به اشتباه بودن پنالتی مردان سفید پوش حوزه خلیج فارس داشتند و به نوعی یک امتیاز بادآورده نصیب شاگردان زاکرونی شد.
از سوی دیگر هندی های با برتری پرگل چهار بر یک برابر تایلند، مدعی نوظهور در این گروه شدند و این برد زنگ خطری برای بحرین و امارات است. هندی ها اگر بتوانند امروز مقابل امارات امتیاز بگیرند چه بسا راه صعود به مرحله بعدی را برای خود حتی به عنوان تیم سوم منتخب گروه ها هموار سازند.
در گروه ب مسابقات نیز اردن با برتری یک بر صفر برابر استرالیا نشان داد که برای زنگ تفریح به این مسابقات نیامده است. اردنی ها با این پیروزی گام محکمی برای صعود به دور دوم برداشتند و حالا استرالیا برای صعود محکوم به برد در 2 بازی آینده است.
فلسطین و سوریه هم از این گروه به تساوی بدون گل رسیدند تا کسل کننده ترین بازی دور نخست مسابقات را ثبت کنند.
در گروه سوم جام ملت های آسیا برتری چین برابر قرقیزستان قابل پیش بینی بود اما نماینده آسیای مرکز میلمتری مقابل پرجمعیت ترین کشور قاره کهن شکست خورد.
نکته جالب این گروه برتری خفیف کره جنوبی برابر فیلیپین سخت کوش بود که تنها یک گل به دنبال داشت. در واقع همان اندازه که کره جنوبی را در این بازی ضعیف مشاهده کردیم، فیلیپین با انگیزه و دونده ظاهر شد تا آنها نیز به سایر حریفان خود گوشزد کنند که هرگز برای زنگ تفریح به جام هفدهم نیامده اند.
فیلیپینی ها با هدایت سوان گوران اریکسون 70 ساله نشان دادند به نسبت قبل متحول شده و می توانند هشداری برای حریفان خود باشند.
اما در گروه چهارم بازی ها اگرچه پیروزی یک طرفه ایران مقابل یمن قابل پیش بینی بود اما نباید فراموش کرد که خط دفاعی کشورمان چندباری در این بازی لغزید هر چند به موقعیت گلزنی برای حریف تبدیل نشد.
البته کی روش با تشخیص درست این ضعف، نیمه دوم را با تغییری که ایجاد کرد در واقع آرامش را بابت نگرانی ها از خط دفاعی برطرف ساخت.
اما عراقی ها دیگر حریف گروه ایران برابر ویتنام پر دردسر به برتری 3 بر 2 دست یافتند تا شروع سختی را در جام هفدهم تجربه کنند. در واقع این نتیجه نوعی هشدار برای تیم ملی کشورمان بود که هرگز ویتنام را با یمن مقایسه نکند و این تیم سرعتی را دست کم نگیرد.
اما در گروه پنجم مسابقات در حالیکه تصور نمی شد کره شمالی به این راحتی مقابل عربستان تن به شکست پرگل 4 بر صفر بدهد، حرفی برای گفتن نداشت.
کره شمالی با دوران گذشته خود به هیچ عنوان قابل مقایسه نبود و هرگز به عنوان تیمی مدعی در این بازی ظاهر نشد.
این شکست تلخ کره ای ها به سود قطر میزبان نیز رقم خورد چرا که قطری ها با برتری 2 بر صفر مقابل لبنان، حالا در اندیشه صدرنشینی گروه هستند.
در گروه ششم مسابقات نیز ژاپنی ها در شرایطی که یک نیمه را به ترکمنستان واگذار کرده بودند، با تجربه و تسلط در بازی نیمه دوم در نهایت 3 بر 2 به برتری رسیدند. نتیجه ای که هرگز برای سامورایی ها به عنوان پرافتخارترین تیم جام ملت های آسیا قابل پیش بینی نبود.
درخشش یوسا اوساکو مهاجم ژاپنی ها تیر خلاص بر تیم کم تجربه ترکمنستان بود تا سامورایی ها با برد میلیمتری در اندیشه بازی دور دوم باشند.
ازبک ها نیز در همین گروه برد خفیف را مقابل عمانی ها کسب کردند و توانستند در دقایق پایانی از یک تساوی کم ارزش پیروزی دلچسب را به ارمغان بیاورند.
36 گل سهم دور نخست هفدهمین دوره جام ملت های آسیا بود و در دور نخست این مسابقات گروه «بی» (B) که در آن استرالیا، اردن، سوریه و فلسطین حضور دارند با ثبت تنها یک گل، کمترین گلزنی را در بین گروه های ششگانه این رقابت ها داشتند.
ایران از گروه «دی» (D)، هند از گروه «اِی» (A) و عربستان از گروه «ئی» (E) مسابقات به ترتیب پرگل ترین بازی های دور نخست را به ثبت رساندند و بدون تردید پیروزی هند برابر تایلند و اردن مقابل استرالیا شگفتی دور نخست این رقابت ها بود.
به جز بازی سوریه و فلسطین، سایر مسابقات دور نخست با گل همراه بود که نشان از ارتقا کیفی تیم های آسیایی دارد.
حالا از امروز دور دوم مسابقات آغاز می شود و به نوعی عیار تیم ها برای صعود مشخص خواهد شد. دیدارهایی که به طور قطع به نسبت دور نخست جذاب و دیدنی تر خواهند بود و تیم ها برای اینکه راه صعود را هموار سازند، چاره ای جز تلاش برای پیروزی نخواهند داشت و همین مساله به زیبایی بازی ها خواهد افزود.
جام هفدهم را می توانیم جام پرگل همراه با خطرسازی تیم های غیرقابل پیش بینی بنامیم.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن