بازگشایی مدارس فوتبال همدان؛ ساز مربیان و ناسازگاری مسوولان

b_150_100_16777215_00_images_zzzzzzzz3423.jpgاصرار مربیان پایه مبنی بر بازگشایی مدارس فوتبال هر چند از سوی مسوولان اجرایی همدان نتیجه‌بخش نبوده اما آنها همچنان به خواسته خود تاکید دارند.
هراندازه که مربیان آکادمی و مدارس فوتبال همدان به این مساله اصرار ورزیده و انتقادهای گسترده‌ای را همراه با دیدگاه شخصی خود ارایه می‌دهند اما تاکنون هیات فوتبال به عنوان مرجع صدور مجوز قانونی، تصمیم به اجرا نداشته است.
پاس کاری در بازگشایی یا ممنوعیت مطلق در فعالیت مدارس فوتبال با توجه به شیوع کرونا باعث شده تا مربیان مدارس فوتبال که تعداد آن‌ها در سطح استان نیز کم نیست، شیوه انتقادی در فضای مجازی را پیش بگیرند.
برخی از آن‌ها با تشکیل گروه‌های مجازی در شبکه‌های اجتماعی نه تنها آزادانه به نقطه نظرات و حتی زیرسوال بردن عملکرد دست اندرکاران هیات فوتبال را پیش گرفته‌اند بلکه سعی دارند از این طریق مسوولان را تحت فشار قرار دهند.
اقدامی که اگرچه تاثیری بر مثبت شدن روند رسیدگی به این خواسته ندارد و منجر به بروز تنش می‌شود، اما بازتاب دهنده مطالبه آن‌ها در معرض عموم به شمار می‌رود.
هر چند در این بین نیز انتظار می‌رود که به نکات کلیدی همراه با راهکار اشاره شود نه اینکه انتقادهای یک سویه ترویج یابد اگرچه در برخی مواقع همراه با تخریب نیز بوده است.
با این حال برگزاری ۲ نشست از سوی هیات فوتبال استان به این جمع‌بندی رسید که پیگیری لازم برای اخذ مجوز صورت بگیرد.
مربیان امیدوارند تا رییس هیات فوتبال با رایزنی‌های لازم بتواند مسوولان ستاد کرونا را متقاعد بر بازگشایی مدارس فوتبال در عصر کرونا کند.
این رویه ممنوعیت در فعالیت مدارس فوتبال همدان در شرایطی است که اغلب استان‌ها مجوز لازم برای بازگشایی را صادر کرده‌اند.
اما این منع فعالیت فقط برای مدارس فوتبال نیست بلکه رده‌های سنی پایه نیز حق تمرین و مسابقه ندارند و با این اوصاف فوتبال همدان بهترین فصل سال را با تعطیلی مطلق در حال سپری کردن است.
شرایط آب و هوایی همدان این ضرورت را ایجاد کرده تا در فصول بهار و تابستان اوج فعالیت‌های فوتبالی درون استانی به ویژه در رده‌های سنی پایه باشد.
حالا با گذشت نزدیک به ۲ ماه از فصل تابستان، هنوز مجوزی صادر نشده تا زمین‌های چمن سطح استان همدان خالی از شور و جذابیت فوتبالی باشد.
البته این وضعیت منجر به این شده تا اغلب رده‌های سنی پایه در معابر و خیابان‌های سطح شهر بازی گل کوچک را پیاده کنند که چه بسا خطرآفرین نیز هست.
بازی در زمین‌های خاکی دست ساخته در لابلای کوچه‌های شهر و آسفالت خیابان‌ها اگرچه انرژی نسل نوجوان و جوان را با بازی فوتبال تخلیه می‌کند اما نظارت نداشتن بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آن‌ها را بیش از پیش در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهد.
بازی در زمین‌های خاکی دست ساخته در لابلای کوچه‌های شهر و آسفالت خیابان‌ها اگرچه انرژی نسل نوجوان و جوان را با بازی فوتبال تخلیه می‌کند اما عدم نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، آن‌ها را بیش از پیش در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهد.
چه بسا با صدور مجوز برای بازگشایی مدارس فوتبال و فعالیت دوباره رده‌های سنی پایه، سازماندهی لازم برای کنترل وضعیت بهداشتی نوآموزان و بازیکنان بهتر صورت می‌گرفت و حداقل این امکان وجود داشت تا ضمن فرهنگ‌سازی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای فرزندان، آن‌ها را از محیط آلوده دورهمی‌های کوچه و محله رهایی جست.
البته در این بین تصمیم گیرنده اصلی ستاد مقابله با کرونای استان است و صدور مجوز فقط باید با تایید این نهاد قانونی انجام شود.
هیات فوتبال دنبال اخذ مجوز
رییس هیات فوتبال همدان در این باره گفت: با تمام توان به دنبال دریافت مجوز آغاز تمرین و مسابقات فوتبال دستگاه ورزش و ستاد کرونای استان هستیم.
عباس صوفی افزود: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا شرایط خاصی در تمام اقصی نقاط حاکم شده و ورزش به عنوان پرمخاطره‌ترین فعالیت‌ها به علت ایجاد اجتماع بیشترین تاثیر را با اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی دیده است.
وی اضافه کرد: اجرای دستورالعمل‌های ستاد کرونا براساس قانون و تاکید مسوولان ارشد کشور برهمگان الزامی است و براین اساس باید عمل کنیم.
رییس هیات فوتبال استان همدان با اشاره به آغاز تمرینات پایه استان تهران گفت: هفته گذشته ما نیز نشستی با روسای هیات‌های فوتبال استان و مدیران عامل باشگاه‌ها دراین زمینه داشتیم که همگان مخالف آغاز تمرینات و مسابقات بودند.
رییس هیات فوتبال: هفته گذشته نشستی با روسای هیات‌های فوتبال استان و مدیران عامل باشگاه‌ها دراین زمینه داشتیم که همگان مخالف آغاز تمرینات و مسابقات بودند.وی با بیان اینکه به دنبال خرد جمعی در این خواسته هستیم، بیان کرد مهم‌ترین هدف سلامت ورزشکاران و مردم است و باید با راهکار مناسب به دنبال آغاز تمرینات و مسابقات فوتبال باشیم.
صوفی خاطرنشان کرد: در حال حاضر فوتبال تنها در لیگ برتر و دسته‌های اول تا سوم با شرایط پروتکل‌ها در حال برگزاری بوده و البته ملزم به گرفتن تست کرونا هستند.
صوفی خاطرنشان کرد: حتی برای تست کرونای اعضای تیم‌های پاس و شهرداری نمایندگان استان در لیگ ۲ کشور نیز با تخفیف ۵۰۰ هزار تومان برای هر بازیکن و مربی هزینه انجام می‌شود که این رقم در توان مدارس و باشگاه‌های ورزشی نیست.
وی گفت: اگر به این نتیجه برسیم که با رعایت پروتکل‌ها و موافقت اداره ورزش و ستاد کرونا استان می‌توانیم تمرینات فوتبال را آغاز کنیم، مشکلی نخواهیم داشت و به طور قطع هیات بدون باشگاه بی‌هویت است و ما در کنار مربیان و باشگاه ‌هستیم تا بتوانیم مجوز آغاز تمرینات و مسابقات فوتبال را بگیریم.
صوفی با تاکید بر اینکه موافق شروع فعالیت فوتبال در سطح استان هستم، گفت: موضوع اخذ مجوز را از دستگاه ورزش و ستاد کرونا پیگیری می‌کنیم تا بیش از این دست اندرکاران فوتبال از تعطیلی‌ها متضرر نشوند.
وی با اشاره به حمایت از باشگاه‌های فوتبال سطح استان گفت: در صورت اخذ مجوز هیچ گونه هزینه اجاره زمین در ورزشگاه های دولتی برای انجام تمرینات از باشگاه‌ها دریافت نمی‌شود ضمن اینکه ورودی تمام تیم‌های پایه را رایگان اعلام می‌کنیم.
تابع ستاد کرونا هستیم
معاون اداره کل ورزش و جوانان همدان نیز گفت: آغاز تمرین و مسابقات فوتبال داخل همدان مستلزم دریافت مجوز از ستاد کرونا استان است.
عباس قهرمانی افزود: فعالیت رشته‌های ورزشی با شرایط سخت از سوی وزارت ورزش و ستاد کرونا همراه است و نمی‌توان به راحتی مجوز صادر کرد.
وی افزود: برگزاری هرگونه رویداد ورزشی و رشته‌ای اگر از سوی ستاد کرونا تعطیل نباشد بلامانع است.
قهرمانی با بیان اینکه تابع مقررات وزارت ورزش و ستاد کرونا هستیم، گفت: با این حال بهتر است هیات فوتبال استان بسته پیشنهادی به ما ارایه دهد و ما این بسته را به ستاد کرونا استان می‌دهیم تا بررسی لازم صورت گیرد.قهرمانی با بیان اینکه تابع مقررات وزارت ورزش و ستاد کرونا هستیم، گفت: با این حال بهتر است هیات فوتبال استان بسته پیشنهادی به ما ارایه دهد و ما این بسته را به ستاد کرونا استان می‌دهیم تا بررسی لازم صورت گیرد.
معاون اداره کل ورزش و جوانان همدان با اشاره به وضعیت رشته فوتبال گفت: در حوزه فوتبال هم اینک تنها لیگ برتر و دسته‌های اول تا سوم کشور مجوز فعالیت دارند و در همدان نیز میزبان بازی‌های پاس و شهرداری در لیگ دسته دوم هستیم.
قهرمانی اظهار داشت: همچنین قوانین برگزاری مسابقات شرایط سختی را برای ما فراهم کرده است.
وی یادآور شد: هم اکنون نیز با توجه به ابلاغیه‌هایی صادره؛ ورزش در فضای باز و رعایت حداقل فاصله و در شهرهایی که سفید اعلام شود، بلامانع خواهد بود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن